Pierwsze kąpiele noworodka to temat bardzo stresujący młodych rodziców. Mało kto czuje się pewnie podczas jednoczesnego mycia dziecka i trzymania go w sposób stabilny. Zwłaszcza że należy szczególną uwagę zwrócić na główkę, gdyż niewyrobione jeszcze mięśnie, powodują jej opadanie. Jest to powód, dla którego większość rodziców jest przerażona kąpielami w pierwszych dniach i tygodniach.

Wygoda i stabilność

Dobrym rozwiązaniem jest leżaczek do kąpieli. Na rynku istnieje kilka rodzajów leżaczków, m.in.: plastikowe (zwane też fotelikami) oraz materiałowe, przypominające leżaki do opalania.
Użycie ich jest proste – na dnie wanny lub wanienki należy umieścić leżaczek, na którym układa się dziecko. Dzięki temu maluszek leży w stabilnej pozycji, w której główka jest na najwyższym poziomie, a rodzic ma wolne ręce i może spokojnie zająć się zabiegami higienicznymi. Daje to większą swobodę działania i sprawia, że pomoc drugiej osoby nie jest już niezbędna. Leżaczek może sprawić, że kąpiel stanie się przyjemnym rytuałem – zarówno dla rodziców, jak i dla najmłodszych. Pochylona pozycja sprawa, że dziecku jest wygodnie, a jednocześnie jest tak zabezpieczone, że nie ma możliwości zsunięcia się.

Leżaczki są łatwe w utrzymaniu czystości. Małe rozmiary sprawiają, że nie zajmują wiele miejsca. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować specjalnej wanienki do kąpieli i kąpią dziecko w dużej wannie. Dzięki temu gadżetowi można kąpać maluszka nawet pod bieżącą wodą.

W przypadku materiałowych leżaczków – materiał do włożeniu do wanny z wodą od razu przybiera jej temperaturę, dlatego kontakt z nim jest przyjazny i komfortowy dla dziecka.
Zaletą plastikowych leżaczków jest to, że posiadają haczyki, więc można zawiesić je bezpośrednio przy wannie oraz antypoślizgowe nóżki, dzięki którym mamy pewność, że nie przesunie się w trakcie użytkowania.

Do kiedy można go używać?

Leżaczki plastikowe, zgodnie z wytycznymi producentów, stosowane są dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Po tym czasie dzieci stają się nieco bardziej ruchliwe, więc istnieje ryzyko wypadnięcia z leżaczka. Ponadto, większość dzieci w okolicach 6. miesiąca przybiera już pozycję siedzącą, więc leżenie już nie jest dla nich komfortowe.
Inaczej jest z leżaczkami materiałowymi, gdyż w niektórych modelach istnieje możliwość ustawienia pozycji siedzącej, co zdecydowanie powinno spodobać się maluszkom. Niektóre z nich są w stanie udźwignąć dziecko do 15 kg, więc jest to produkt, który może posłużyć przez wiele lat.

Kochanie zdjęcie utworzone przez bristekjegor - pl.freepik.com