Młodzi rodzice, którzy kompletują wyprawkę dla swojego mającego przyjść na świat dziecka, dbają o to, aby niczego maluszkowi nie zabrakło. Ważne jest dla nich to, aby ubranka były miłe dla skór, kosmetyki do pielęgnacji delikatne, a wózek czy łóżeczko posiadały odpowiednie atesty. Na listę z wyprawką dla noworodka warto także wpisać leżaczek do kąpieli, bez którego większość rodziców nie wyobraża sobie życia.

Kiedyś a dziś

Niegdyś nasze babcie musiały radzić sobie jak tylko umiały najlepiej, nie było bowiem wanienek czy innych sprzętów, które ułatwiłyby im pielęgnację niemowląt. Dziś jednak producenci zadbali o to, aby kąpiel była wygodna nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Noworodki z reguły nie lubią się kąpać, a przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim często jest im chłodno, są już zmęczone albo głodne. Kontakt z wodą to dla nich żadna przyjemność. Rodzice podczas kąpieli muszą nie tylko dokładnie wymyć ciało maluszka, ale także próbować go uspokoić. Wykonywanie tych czynności w pozycji, która nie jest wygodna dla kręgosłupa, może okazać się męczące, a konieczność trzymania dziecka wraz z opadającą jeszcze główką dodatkowo utrudnia kąpiel.

Wygoda przede wszystkim

Z pomocą strudzonym rodzicom przychodzi leżaczek do kąpieli (https://www.bee.pl/beaba-lezaczek-do-kapieli-dla-niemowlat-mineral_p149334.html), który pozwala na wygodne położenie na nim maluszka. Leżaczek jest tak zaprojektowany, że dziecko nie wpadnie do wody nawet, jeżeli będzie bardzo intensywnie poruszać rączkami i nóżkami. Dzięki użyciu leżaczka mamy do dyspozycji obie ręce, którymi możemy pielęgnować ciało niemowlaka. Dodatkowo woda, która zatrzyma się w wanience na odpowiednim poziomie, nie wpadnie do uszek dziecka, czego często obawiają się rodzice. Woda w tak małych uszkach jest ogromnym problemem, gdyż może powodować bolesne zapalenie ucha i konieczność wizyty u lekarza. Na leżaczek do kąpieli warto położyć pieluchę w taki sposób, aby dziecko nie ześlizgnęło się pod wpływem wody zmieszanej z olejkami czy płynami do kąpieli. Leżaczek jest bardzo wygodny w użyciu, a do tego prosty w utrzymaniu – wystarczy umyć go pod bieżącą wodą. Można go używać już od pierwszych dni życia, zwykle do około szóstego miesiąca, kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie utrzymać główkę i siedzieć w wanience.

Rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo dziecka, ale także o własną wygodę, która pozwoli zachować im większy spokój w obecności maluszka. Warto zainwestować w przedmioty, które okażą się pomocne w codziennej pielęgnacji noworodka, a później także niemowlaka.

Kochanie zdjęcie utworzone przez bristekjegor - pl.freepik.com